
18 Pro Mafiánský lup století: Caravaggiův obraz Narození je několik desítek let nezvěstný
Caravaggiův obraz Narození, dramatická scéna Ježíšova příchodu na svět se po staletí nacházel nad oltářem v oratoři svatého Lorenza v Palermu na Sicílii. Jde o jedno z umělcových vrcholných děl, o němž se věřilo, že vzniklo během jeho pobytu na Sicílii.
Jedné říjnové noci, kdy na Sicílii obvykle panuje počasí pozdního léta, konkrétně v noci ze 17. na 18. října roku 1969 obraz zmizel, byl ukraden. Krádež byla snadná, neboť mistrovské dílo nebylo nijak zabezpečeno. Přitom jeho hodnota zcela jistě dosahuje desítek milionů eur či dolarů. Po zdařilém lupu se dostalo na seznam deseti nejhledanějších uměleckých děl na světě.
Velké soudní procesy s mafiánskými rodinami Cosa nostry v následujících letech díky některým pentiti – kajícníkům, potvrdily, že si krádež objednali mafiánští bosové. Začala detektivka a pátrání po tom, kde by se obraz mohl nacházet. Podle různých informátorů na různých místech. Ale nikdy se to nepotvrdilo. Obraz měl být údajně vystaven na jednání mafiánské „kopule“, tedy sdružení šéfů rodin Cosa nostry, nebo zakopán v železné truhlici pod zemí či dokonce ponechán jen tak ve stodole, kde ho časem sežraly myši. Fantazie pracuje na plné obrátky a podněcuje konspirační teorie pohádkových rozměrů.
Vynikajícího sicilského spisovatele Leonarda Sciasciu událost inspirovala k sepsání novely Una storia semplice – Jednoduchý příběh, podle něhož byl natočený také stejnojmenný film. Sciascia jako Sicilan prostě mafiánské filozofii rozuměl a uměl ji literárně podat jako nikdo jiný.
Jednoduchý příběh o narození Spasitele pojal Caravaggio po svém. Na plátně ze tmy vystupují osvětlené postavy. Uprostřed scény odehrávající se v chlévě nebo stodole klečí unavená Marie, k útrapám cesty se přidaly ještě porodní bolesti. Je skloněná nad nahým dítětem, povolené šaty odhalují jedno rameno a půvabný obličej se podobá jedné z oblíbených caravaggiových modelek. Kdybychom jí lépe viděli do tváře a do očí, mohli bychom ji rozeznat také v obraze Judita a Holofernes (kolem roku 1600, ve sbírkách starého umění paláce Barberini v Římě).
Josef v zeleném plášti se k divákovi otáčí zády a mluví na jednoho z pastýřů, vedle něhož stojí svatý František v hnědé kutně. Nalevo ve žlutém je svatý Lorenzo – Vavřinec. Ze tmy vykukuje hlava býka či vola a nad ní se vznáší anděl podobající se tomu, který je na obraze Svatý Matouš a anděl v kapli Contarelli v San Luigi dei Francesi v Římě. Sevřená společnost, kontrasty tmy a světla, dramatická kompozice typická pro mistra lombardské naturalistické malby. Divák má pocit, že je v chlévě přítomen, že cítí napětí onoho okamžiku, vnímá magii prosincového světla slunovratu.
Plátno nevzniklo na Sicílii, jak se věřilo, nýbrž v Římě
Nejnovější poznatky „caravaggistů“ prokázaly, že charakter malby ukazuje na to, že obraz vnikl v době nejlepšího umělcova období v Římě kolem roku 1600. Tedy v době, kdy žil a pracoval pod ochranou kardinála del Monte a maloval svou první velkou zakázku pro kostel Francouzů San Luigi dei Francesi. Navíc není jisté, jestli kdy vůbec Caravaggio pobyl v Palermu.
Plátno zřejmě objednal obchodník Fabio Nuti, neboť se dochoval dokument na zakázku obrazu stejných rozměrů a ví se, že Nuti byl ve vztazích s palermskou oratoří. Objednány byly figury svatého Františka, který se na obrazech typu svaté rodiny či narození obvykle nevyskytuje a také svatý Lorenzo, k němuž se bratrstvo z Palerma odkazuje. Caravaggio měl být odměněn mimořádně vysokou částkou tisíc scudů, jak je uvedeno v dokumentu. To svědčí o tom, že ve svém římském období se již stal slavným, vyhledávaným, měl mocné ochránce a mohl si dohodnout vynikající honorář.
Caravaggio pracoval rychle, myšlenky popoháněly jeho génia neúnavně, vyčerpávajícím způsobem. Žádné idealizované postavy se do jeho konceptu nehodily, tváře nacházel kolem sebe na ulici, své modely nabíral přímo na místě v centru pauperistického Říma, v duchu filozofie Karla Boromejského a Filippa Neriho.
Jedním z oněch zmíněných „caravaggistů“ je také Michele Cuppone, autor knihy La Natività di Palermo. Nascita e scomparsa di un capolavoro – Palermské Narození. Vznik a zmizení jednoho mistrovského díla. V knize přehledně uvádí všechny nejnovější poznatky týkající se obrazu. Naštěstí se k němu dochovala poměrně bohatá obrazová dokumentace, dílo bylo na konci 50. let 20. století také restaurováno a vystaveno v Miláně.
Třeba se jednoho dne dočkáme toho, že se vrátí na své původní místo. Bezpochyby zabezpečeno nejmodernější technikou. Jednalo by se o kajícné gesto par excellence.
text Michaela Krčmová, foto obrazů Wiki volné dílo